Romuald Twardowski In Memoriam

  • Post author:
  • Post published:26 kwietnia 2024
  • Post category:Koncerty

13 stycznia bieżącego roku odszedł od nas na zawsze Patron naszej szkoły prof. Romuald Twardowski.
Dla upamiętnienia Jego życia i twórczości, 25 kwietnia zorganizowaliśmy publiczny koncert, w którym utwory Mistrza zagrali nasi uczniowie i nauczyciele.
Jesteśmy zaszczyceni, ponieważ zaproszenie na spotkanie przyjęła żona naszego Patrona, p. Alicja Twardowska, która z wielkim zaangażowaniem, od wielu lat promuje twórczość Męża i popularyzuje Jego muzyczne dokonania.
Koncert poprzedzony został prelekcją, którą przedstawiła p. Urszula Lasota, uzupełnioną nagraniami gawędy Romualda Twardowskiego (wszystkie można zobaczyć i usłyszeć TU) i przykładami muzycznymi chóralnych utworów Patrona. Przekazywane informacje obrazowały wpływ różnych wydarzeń historycznych, politycznych, prywatnych i zawodowych na życie i charakter twórczości kompozytora.
Chór szkolny, pod dyrekcją p. Katarzyny Lisickiej i z akompaniamentem p. Macieja Milczarka, wykonał hymn szkolny, który specjalnie dla naszej szkoły, na uroczystość nadania szkole imienia, w 2021 roku, skomponował sam Romuald Twardowski. Tekst hymnu napisała znana i ceniona poetka, autorka wielu książek dla dzieci i tekstów piosenek, p. Dorota Gellner, która również była obecna na naszym spotkaniu.
W koncercie wystąpili:
Kalina Kondzielewska – fortepian
Rozalia Rosiak – fortepian
Adrianna Wilińska – klarnet
Jakub Czerwiński – skrzypce
Łucja Tomasik – fortepian
Justyna Tomczyk – fortepian
Barbara Gudyś – fortepian
Katarzyna Pasek – wiolonczela
Ada Golus – fortepian
Julia Wojciechowska – fortepian
Nadia Szczęsna – skrzypce
duet Iga Michalska i p. Renata Błaszczyńska – flety
Melania Nowacka – fortepian
Julia Kryska – flet
duet p. Renata Błaszczyńska (flet) i p. Maciej Milczarek (fortepian).
Solistom “nieklawiszowym” akompaniował na fortepianie p. Maciej Milczarek.
Na zakończenie zabrała głos p. Alicja Twardowska, dziękując za tak pełne wzruszeń i wspomnień, spotkanie. Wszyscy wykonawcy otrzymali na pamiątkę koncertu monografie Mateusza Ciupki “Twardowski”, które z dumą wręczał dyrektor szkoły p. Andrzej Sitek.

Tekst – U. Lasota
Zdjęcia – K. Lisicka, P. Frąś