PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID–19 wśród uczniów, ich rodziców i pracowników w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia w Gostyninie
§ 1
Przebywanie na terenie szkoły
- Do szkoły mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie zdrowi, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Pracę w szkole wykonują tylko osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Uczeń nie może wejść na teren szkoły, jeżeli w domu ucznia przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej COVID–19 lub podejrzaną o zakażenie.
- Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i personel. Jednak zaleca się, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/z szkoły muszą zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników i innych uczniów i ich rodziców/opiekunów, wynoszący co najmniej 1,5 metra.
- Rodzice i opiekunowie mogą wchodzić z uczniami do wyznaczonego przez dyrektora szkoły miejsca w przestrzeni wspólnej, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (przede wszystkim osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów i nauczycieli w sali lekcyjnej nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedną osobę.
- W sali lekcyjnej odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić co najmniej 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka).
- Uczeń posiada własne przybory, książki i nuty.
- Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczać kontakt z uczniami oraz nauczycielami.
- W przypadku nieobecności ucznia w placówce, spowodowanej wystąpieniem objawów choroby zakaźnej, rodzice zobowiązani są telefonicznie poinformować dyrektora.
- Uczniowi lub pracownikowi szkoły, wykazującemu objawy chorobowe, mierzona jest temperatura.
- Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły wyposażony w odpowiednie środki ochrony (maska lub przyłbica, rękawiczki jednorazowe). Wyniki pomiarów temperatury ciała nie są rejestrowane. Rodzic/opiekun ucznia niepełnosprawnego, uczeń pełnoletni oraz pracownik zobowiązany jest do podpisania zgody na pomiar temperatury ciała.
§ 2
Działania podejmowane przez szkołę w zakresie czynności higieniczno-sanitarnych
- Zapewnienie środków czystości (mydło, ręczniki papierowe) oraz przy wejściu w każdym pomieszczeniu wspólnego użytku, środków do dezynfekcji.
- Zapewnienie płynu dezynfekującego ręce, umieszczonego przy wejściu do szkoły oraz zamieszczenie informacji o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowania rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
- Zamieszczenie przy wejściu głównym i w miejscach ogólnie dostępnych numerów telefonu: stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Nadzorowanie, aby wszystkie osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów stolików w salach, klawiatur instrumentów, włączników światła.
- Zapewnienie odpowiedniej liczby specjalnie zamykanych i opisanych koszy na zużyte środki ochrony indywidualnej.
- Wyrzucanie zużytych jednorazowych środków ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się w łazienkach.
- Regularne dezynfekowanie często używanych powierzchni użytkowych i wyposażenia wykorzystywanego do zajęć, po zakończeniu zajęć przez uczestnika (w przypadku zajęć indywidualnych) lub grupę uczestników.
- Mycie lub dezynfekcja podłóg w pomieszczeniu po każdych zajęciach.
- Wietrzenie sal, w których przebywają uczniowie co najmniej raz na godzinę.
- Dezynfekowanie termometru bezdotykowego po każdym użyciu.
- Wyznaczenie i przygotowanie pomieszczenia, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
§ 3
Wytyczne dla uczniów
- Nie przychodź na zajęcia, jeżeli jesteś chory lub w twoim domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Jeżeli nie możesz przyjść na zajęcia, zgłoś ten fakt odpowiednio wcześniej – nauczyciel będzie mógł zaprosić na zastępstwo innego ucznia.
- Zabieraj do szkoły własne przybory. W szkole nie będziesz mógł ich pożyczać od innych uczniów.
- Zachowaj dystans społeczny.
- Przed wejściem do szkoły obowiązkowo zdezynfekuj ręce, a jeżeli masz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji, jak najszybciej umyj ręce, lub załóż jednorazowe rękawiczki.
- Poddaj się pomiarowi temperatury, jeśli pracownik szkoły zauważy u Ciebie objawy chorobowe.
- Bezwzględnie stosuj zasady higieny: często myj ręce wodą z mydłem i nie podawaj ręki na powitanie, zachowaj dystans, a także unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracaj uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Stosownie zwracaj uwagę innym w tym zakresie.
- Unikaj większych skupisk uczniów, zachowuj dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie wokół szkoły.
§ 4
Podejrzenie wystąpienia objawów COVID–19 u ucznia lub pracownika szkoły, przebywającego na terenie szkoły
- Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID–19 przebywając na terenie szkoły powinien niezwłocznie udać się do izolatki, informując jednocześnie o tym dyrektora szkoły.
- Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela, przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki uczniowi (powiadomienie z zachowaniem środków bezpieczeństwa innego pracownika, który przejmie opiekę nad uczniem). Jeżeli u pracownika podejrzewa się wystąpienie objawów, należy odsunąć go od wykonywania obowiązków.
- O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.
- W przypadku wystąpienia u pracownika objawów pozwalających na przypuszczenie, że jest on zakażony koronawirusem, wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych osób na teren szkoły. Odnośnie uczniów już przebywających w szkole, należy zasięgnąć informacji o kolejnych działaniach od właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u nauczyciela, wykonującego swoje zadanie na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny).
- Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- W przypadku ucznia przejawiającego wystąpienie objawów choroby COVID-19, nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej, a także odizolować ucznia od reszty grupy i pracowników szkoły, z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
- O wystąpieniu u ucznia objawów chorobowych należy niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły oraz rodziców lub prawnych opiekunów dziecka, w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.
- W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia ucznia, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u ucznia COVID–19.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- W przypadku wątpliwości należy zgłosić się do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
§ 5
Funkcjonowanie biblioteki szkolnej w czasie zagrożenia wirusem choroby COVID-19
- Godziny pracy biblioteki szkolnej podane są w informacji na drzwiach oraz na tablicy informacyjnej w hallu szkoły.
- Ze względu na niewielką przestrzeń, w pomieszczeniu bibliotecznym oprócz nauczyciela bibliotekarza może przebywać tylko jeden czytelnik. Należy przy tym pamiętać o dystansie społecznym, minimum 1,5 metra.
- Przed wejściem do biblioteki uczniowie i pracownicy powinni przemyć dłonie wystawionym obok drzwi biblioteki płynem dezynfekcyjnym, a osoby obce (rodzice uczniów) oprócz tego powinny założyć maseczkę.
- W widocznym miejscu, przed wejściem do biblioteki, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających, dystansie społecznym i dezynfekcji rąk.
- Wstrzymuje się wolny dostęp do księgozbioru, wszystkie wypożyczane książki zdejmuje z półek i podaje czytelnikowi nauczyciel bibliotekarz.
- Wstrzymuje się możliwość korzystania z zasobów biblioteki na miejscu. Nuty wypożyczane są tylko “na zewnątrz”.
- W przypadku większych obostrzeń sanitarnych, może zostać wprowadzona możliwość wcześniejszego zamawiania wypożyczanych pozycji. Może się to odbywać na dwa wybrane sposoby: pisemnie, na kartkach, w specjalnie wyznaczonym miejscu obok biblioteki, lub przez internet na adres: msmgostynin@wp.pl. Należy wówczas podać w informacji tytuł zamawianej książki, swoje imię i nazwisko oraz klasę. W celu odebrania zamówionych nut (książek) należy zgłosić się do biblioteki następnego dnia po złożeniu zamówienia (w godzinach pracy biblioteki). W związku z tym zostanie udostępniony online katalog, w formie umożliwiającej czytelnikowi wyszukanie interesującej go pozycji.
- Zwracane książki, opatrzone kartką z imieniem i nazwiskiem oddającego, należy włożyć do specjalnie oznakowanego pudełka, które znajduje się w bibliotece przy wejściu. Zostaną poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie, w bezpiecznym, specjalnie wyznaczonym miejscu, pozostaną wyłączone z wypożyczania.
- Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno samodzielnie dezynfekować, zwłaszcza preparatami opartymi na detergentach i alkoholu.
- Nauczyciel bibliotekarz dba o zachowanie reżimu sanitarnego, stosując się do procedur obowiązujących w całej szkole. Po każdej wizycie czytelnika, przyjęciu zwrotów książek i wydaniu zamówionych egzemplarzy, powinien dezynfekować blat biurka, klamki i inne powierzchnie dotykane przez użytkowników.
- Nauczyciel bibliotekarz część swoich obowiązków może wykonywać zdalnie, a godziny otwarcia biblioteki, ustalone z dyrekcją szkoły, dostosowuje do potrzeb czytelników.
§ 6
Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych uczniów i ich rodziców oraz pracowników
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych zwane w skrócie „RODO”) (Dz. UE L 119 z 04.05.2016 r. str. 1 ze zm.) informujemy, że:
- dane osobowe będą przetwarzane w celu zapewnienia bezpiecznego pobytu ucznia w szkole, rodziców lub prawnych opiekunów ucznia oraz pracowników szkoły w okresie epidemii COVID–19 na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2019 poz. 1148 ze zm.), ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374 ze zm.), rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19 (Dz. U. 2020 poz. 410 ze zm.), rozporządzenia Ministra EdukacjiNarodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty,
- dane osobowe będą przekazywane wyłącznie podmiotom uprawnionym do ich przetwarzania na podstawie umowy z Administratorem danych lub na podstawie przepisów prawa w szczególności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie,
- dane osobowe będą przechowywane w celach archiwalnych, zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt, który dostępny jest w sekretariacie szkoły,
- podanie danych osobowych jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej Administratorowi danych. Ich niepodanie uniemożliwi zapewnienie bezpiecznego pobytu uczniów, rodziców i pracowników w szkole w okresie epidemii COVID–19.
§ 7
Pozostałe regulacje
- Informacje organizacyjne dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania COVID–19 w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia w Gostyninie, są umieszczone na stronie internetowej szkoły, a także wywieszone są na tablicy ogłoszeń w holu szkoły.
- Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, oddziału szpitala zakaźnego, służb medycznych.
- Zaleca się śledzenie informacji umieszczonych na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, wytycznych i zaleceń w zakresie koronawirusa (SARS–CoV-2), w tym zasad bezpiecznego postępowania.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły, rodziców i opiekunów prawnych dzieci, a także pełnoletnich uczniów.
- Powyższe regulacje dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID–19 mogą ulec zmianom, w zależności od bieżących wytycznych GIS, MZ, MEN, MKIDN.
Załączniki:
Załącznik nr 2: Oświadczenie rodzica lub prawnego opiekuna niepełnoletniego ucznia.