Marcin Kalinowski

Prywatną naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 10 lat. Po trzech latach zapisał się do Ogniska Muzycznego w Staroźrebach, gdzie kontynuował naukę gry u mgr Ryszarda Wojewódzkiego.
Do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku trafił w 2005 roku, mając 16 lat. Ukończył ją w roku 2011 w klasie mgr Jarosława Żmijewskiego.
Tytuł magistra sztuki obronił w 2016 roku, na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie akordeonu prof. Jerzego Kaszuby oraz dr. hab. Stanisława Miłka.
Brał udział w wielu konkursach, kursach akordeonowych oraz lekcjach mistrzowskich m.in. u prof. Klaudiusza Barana, prof. Bogdana Dowlasza, dr Grzegorza Palusa, dr hab. Rafała Grząki, prof. Mie Miki (Japonia), prof. Mattiego Rantanena (Finlandia), prof. Jurija Szyszkina (Rosja).
Akordeonista, biorący udział w wielu projektach muzycznych, m.in. Accordion Chamber Orchestra, zespół Mazaki, zespół klezmerski Tourklezz, Artyści Scen Mniejszych, Trio francuskie, Chór OSM I st. w Płocku.
Współpracował z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną.
Koncertował na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą: Włochy, Hiszpania, Serbia, Macedonia, Niemcy, Grecja, Chorwacja.
Od 2011 roku jest nauczycielem akordeonu w Miejskiej Szkole Muzycznej I st. w Gostyninie, a od 2019 roku także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Płocku. Jest również nauczycielem muzyki oraz języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej w Cieszewie.
Od roku 2012 związany z Zespołem Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej filii w Płocku, gdzie pełni funkcję akompaniatora oraz kierownika kapeli.
Od 2020 roku nauczyciel mianowany.
Jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia na wielu konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. w Mławskim Festiwalu Akordeonowym, Grudziądzkim Konkursie Akordeonowym, Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Solcu Kujawskim.
Wydał dwie płyty razem z zespołem Mazaki (2011) oraz z ZTL Masovia (2020).