Uroczystość nadania szkole imienia

  • Post author:
  • Post published:10 czerwca 2021
  • Post category:Informacje

“A nasz Patron znakomity
niech wskazuje drogę nam.
On muzyczne zdobył szczyty,
chcemy także dotrzeć tam…”

Od dziś nasza szkoła ma swojego Patrona – światowej sławy polskiego współczesnego kompozytora i pedagoga – Romualda Twardowskiego.
10 czerwca 2021 r. odbyła się oficjalna uroczystość nadania szkole imienia.

Sam kompozytor, ze względu na stan zdrowia, nie mógł być obecny na uroczystości, ale wspaniale reprezentowała go Jego żona – Alicja Twardowska.
Swoją obecnością zaszczycili nas również: Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Marcin Walicki, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Reder, przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu przy Radzie Miasta Anna Majchrzak, inspektor oświaty Grażyna Pączek, dyrektorzy miejskich szkół podstawowych, nasi uczniowie oraz ich rodzice.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez szkolny chór i odsłonięciu tablicy z nową nazwą szkoły, wszyscy goście zebrali się w sali koncertowej. Tam, pani Alicja Twardowska i pan Grzegorz Czerniak zaprezentowali fragment filmu dokumentalnego o kompozytorze, który razem wyreżyserowali w 2020 roku. Pani Alicja odczytała list okolicznościowy od Męża oraz podziękowała za wybór Go na patrona szkoły.
Wysłuchaliśmy pierwszego publicznego wykonania naszego hymnu szkolnego, do którego muzykę skomponował sam Patron – Romuald Twardowski. Tekst – również specjalnie dla naszej szkoły – napisała polska poetka Dorota Gellner (niestety, ze względów zdrowotnych również nie przyjechała do Gostynina).
Po gratulacjach, życzeniach i wielu miłych słowach od zaproszonych gości, odbył się koncert muzyki skomponowanej przez Romualda Twardowskiego, w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
W programie koncertu znalazły się:
Pieśni: Świt i Była babuleńka w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrekcją Katarzyny Lisickiej,
Arietta z cyklu “Tęczowe nutki” – Jakub Pilichowicz (fortepian)
Taniec ze zbioru “Śpiewające wiolonczele” – duet wiolonczelowy: Julia Szynkielewska i Alicja Koprowicz
Krakowiak z cyklu “Tańce polskie” – duet fortepianowy Zofia Głuszek i Martyna Golus
Na łódce i KujawiakDominika Wiśniewska (skrzypce), akompaniament – Maciej Milczarek
Taniec i Melodia kurpiowska – trio w składzie: Barbara Zajączkowska (flet), Amelia Woźniacka (klarnet), Maja Czapik (klarnet)
Mała rapsodia na klarnet i fortepianSzymon Toruniewski (klarnet), Maciej Milczarek (fortepian)
Tango – trio w składzie: Paulina Zielińska (wiolonczela), Grażyna Sukiennik (fortepian), Marcin Sumliński (skrzypce).
Koncert prowadziła Małgorzata Kwiatkowska.
Skromna, ze względów epidemiologicznych, uroczystość, okazała się bardzo miłym, wzruszającym i pełnym emocji spotkaniem, które na długo zapadnie w naszej pamięci.

Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w zakładce “Galerie” – Rok szkolny 2020/2021

Artykuł i zdjęcia od Urzędu Miasta Gostynina

red.