I Ogólnopolska Chóralna Konferencja Metodyczna w Gostyninie

11 czerwca Miejska Szkoła Muzyczna I stopnia im. Romualda Twardowskiego była gospodarzem I Ogólnopolskiej Chóralnej Konferencji Metodycznej.
Tematyka Konferencji związana była z twórczością Patrona szkoły, prof. Romualda Twardowskiego, kompozytora, pedagoga, który zmarł w styczniu bieżącego roku.
W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy trzech wykładów:
Ogólny zarys twórczości chóralnej Romualda Twardowskiego” – mgr Alicja Twardowska – muzyk teoretyk, wydawca, autorka książek i publikacji, popularyzatorka twórczości Męża – Romualda Twardowskiego,
Muzyka wokalna Romualda Twardowskiego” – dr hab. Dorota Całek – śpiewaczka (sopran), pedagog, prof. UAM w Poznaniu,
Wykonawstwo utworów Romualda Twardowskiego na chóry dziecięce i żeńskie” – dr Marcin Łukasz Mazur – dyrygent chóralny, pedagog, kompozytor.
Po przerwie wysłuchaliśmy koncertu muzyki wokalnej Romualda Twardowskiego w wykonaniu p. Doroty Całek (sopran). Akompaniował na fortepianie dr Antoni Lichomanow.
Na zakończenie Konferencji wyświetlony został film “Romuald Twardowski. Kompozytor w zwierciadle muzyki” w reżyserii Alicji Twardowskiej i Grzegorza Czerniaka.
Spotkanie było wspaniałą formą promocji twórczości wokalnej naszego Patrona, który jak nikt inny potrafił połączyć “stare” z “nowym”, a emocje i piękno muzyki katolickiej z prawosławną. Prezentowane przez prelegentów przykłady muzyczne podkreślały charakterystyczne cechy i wyjątkowość muzyki Romualda Twardowskiego.

Konferencję zorganizował i prowadził dyrektor MSM I st. im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie – dr Andrzej Sitek.

Tekst, fot. Urszula Lasota